KI i skolen
På Rasta skole begynner vi å introdusere kunstig intelligens (KI) fra 4. trinn. Målet er ikke at elevene raskt skal ta KI i bruk på egen hånd, men at de først skal lære hva KI er, hva det kan brukes til, og når det er riktig å bruke det.
Vi er tydelige på at KI skal være en makker – ikke en “maker”. KI kan brukes som støtte i læring, men skal ikke gjøre arbeidet for eleven eller erstatte egen tenkning, kreativitet og innsats.
KI kan blant annet brukes til å:
- få ideer og komme i gang
- få forslag til struktur, overskrifter og disposisjon
- få forklaringer tilpasset eget nivå
- øve, repetere og lage eksempeloppgaver
- forbedre språk, rettskriving og tydelighet
Elevene lærer at det er menneskelig intelligens som må styre bruken av kunstig intelligens. De lærer også at KI kan ta feil, og at svar alltid må vurderes kritisk.
Når vi jobber med KI, lærer elevene blant annet å:
- forstå hva KI er, på et nivå som passer alderen
- vite hva KI egner seg til, og hva det ikke egner seg til
- stille gode og presise spørsmål
- vurdere svar kritisk
- være åpne om når og hvordan KI er brukt
- vite at læreren alltid avgjør hva som er lov i en oppgave eller et fag
Elevene lærer også at KI kan brukes i øverommet, men ikke i prøverommet, med mindre annet er avtalt.

CC Tenkemotoren – trygg og ansvarlig KI
Når vi bruker KI på Rasta skole, benytter vi CC Tenkemotoren. Dette er en løsning utviklet for skolebruk, med tydelige og verdibaserte rammer:
- alltid gratis
- uavhengig av kommersielle interesser
- åpen, med deling under Creative Commons-lisens
- sterkt personvern, med full anonymitet og ingen sporing
Alle som bruker CC Tenkemotoren er reelt anonyme. Elevene betaler verken med penger, personopplysninger eller lojalitet. Dette gjør CC Tenkemotoren godt egnet for trygg og ansvarlig bruk av KI i skolen.