Utvidelse av Kjenn barnehage

Lørenskog kommune skal utvide Kjenn barnehage med et nytt bygg i Kjennveien 122-130, mellom Solheim skole og Kjenn skole. Her blir det plass til 108 barn fordelt på seks avdelinger. Byggearbeidene starter våren 2026 og barnehagen skal være ferdige før barnehagestart høsten 2026.

Illustrasjon som viser mulig utforming og plassering av den nye barnehagen i Kjennveien. - Klikk for stort bildeIllustrasjon som viser mulig utforming og plassering av den nye barnehagen i Kjennveien. Norconsult

Den nye barnehagen bygges som et toetasjes modulbygg. Et modulbygg kan bygges raskt, er forutsigbart og rimelig, samtidig som vi får en moderne og fleksibel barnehage som møter dagens krav.

Barnehagen skal passe godt inn i omgivelsene. Bygget skal etter planen plasseres inn mot skogholtet vest på tomten, slik at siktlinjene fra Kjennveien til Rådhusparken og rådhuset bevares. Plasseringen frigjør et romslig, solrikt uteområde mot sør, som vil være godt skjermet fra trafikk og støy, og skaper dermed trygge, gode og inspirerende lekearealer for barn og ansatte.

Bakgrunn for prosjektet

Lørenskog kommune vokser raskt. Kommunen har i dag ca. 51.000 innbyggere, og det forventes fortsatt befolkningsvekst på i snitt 2 % hvert år frem mot 2035. For å møte denne veksten utvider vi Kjenn barnehage.

Illustrasjon som viser mulig utforming og plassering av støyskjerm for den nye barnehagen i Kjennveien. - Klikk for stort bildeIllustrasjon som viser mulig utforming og plassering av støyskjerm for den nye barnehagen i Kjennveien. Norconsult

Et uteområde for lek og læring

Uteområdet utformes så det både oppfyller krav til uteområde og gir varierte opplevelser året rundt. Eksisterende eik, furu og hekker bevares som ramme, mens terreng, fjellknauser og mur tas i bruk til klatring, aking og balansetrening.

Uteområdet planlegges delt i rolige soner nær bygget og livligere aktivitetsfelt lenger ute, supplert av en sykkel-rundløype og små «byhus» som skjermer mot Kjennveien.

Status og videre fremdrift

  • På tomtene står det i dag fire hus som eies av kommunen. Disse skal rives i løpet av sommeren/høsten 2025.
  • Grunnarbeidene begynner mot slutten av 2025.
  • Byggefase fra februar til juni 2026
  • Barnehagen åpner i august 2026.

Hva betyr dette for deg?

De som bor og ferdes i området vil merke noe anleggsarbeid i 2025 og 2026, men vi jobber for å gjennomføre prosjektet så skånsomt og effektivt som mulig.

Når barnehagen åpner, får nærmiljøet et viktig løft – med et trygt og moderne tilbud for barn i området.

Relevante dokumenter

Motta nyhetsbrev fra prosjektet

På denne nettsiden kommer vi til å legge ut informasjon om prosjektet og anleggsarbeidene. Registrer e-postadressen din, så blir du varslet når det kommer nye meldinger.

Kontaktperson

Portrettbilde av Tore Fredriksen - Klikk for stort bilde Jonas Ruud

Tore Fredriksen
Prosjektleder
E-post: torfre@lorenskog.kommune.no
Telefon: 40 02 75 54