I oktober kom elever fra Garching i Tyskland på besøk til Lørenskog. De bodde hos vertsfamilier og fikk oppleve norsk hverdagsliv. Sammen med elevene på Løkenåsen jobbet de med prosjektoppgaver både på skolen og på Deichman bibliotek.
Elevene fikk også oppleve Ekebergparken, Munchmuseet og sølvgruvene på Kongsberg. I Oslo gikk de fra Slottet til Operaen og besøkte flere kjente steder.
Elever fra Løkenåsen skole og Garching, sammen med fra venstre Tanja Ederer, lærer Garching kommune, Anita Utstumo Jørstad, lærer Løkenåsen skole, ordfører Amine Mabel Bekken Andresen, Kristian Grønmyr, assisterende rektor Løkenåsen skole, Mari Lie Venjum, spesialrådgiver Plan og samfunnsutvikling og Hannes Wanner, lærer i Garching kommune.
Lørenskog kommune
Jobbet sammen om viktige temaer
Demokrati, rasisme og toleranse, mental helse og bærekraft var temaer for elevenes prosjektarbeid. Elevene jobbet sammen i grupper og laget filmer om temaene.
På slutten av uka besøkte elevene rådhuset. Der ønsket ordføreren elever og lærere velkommen. I kommunestyresalen fikk de vise fram filmene de hadde laget. Filmene viste stor kreativitet og godt samarbeid, og løftet fram temaer som engasjerer ungdommene.
Gjennom Erasmus+ har elevene fått lære både med og av hverandre. Samtidig har de fått nye perspektiver på språk, kultur og skolehverdagen i Lørenskog.
Da vi spurte dem om hva de tar med seg videre, trakk de særlig fram nye venner, bedre engelsk og verdifulle erfaringer.
Snart møtes elevene og lærerne igjen. Da reiser Løkenåsen skole til Tyskland for en ny uke med utveksling. Der skal de fortsette det gode samarbeidet som startet i Lørenskog.
Et samarbeid med lange tradisjoner
Kontakten mellom Løkenåsen og Garching er en del av et langvarig samarbeid. Garching har vært vennskapskommunen til Lørenskog i Tyskland i mange år, og gjennom Erasmus+ har Løkenåsen skole bygget videre på samarbeidet.
I 2024 ble Lørenskog kommune akkreditert for Erasmus+. Akkrediteringen gir alle kommunens skoler og barnehager mulighet til å delta i internasjonalt samarbeid, utveksling og kompetanseutvikling.
I dag deltar alle skolene og barnehagene i Lørenskog i Erasmus+ på ulike måter.
Mer informasjon om Erasmus+
Ønsker du mer informasjon om Erasmus+ ta kontakt med:
Geir Morten Førland, stabsleder barn, unge og familie.
E-post: gfo@lorenskog.kommune.no