I løpet av 2023 og 2024 har vi kartlagt kommunale skogholt og hundremeterskoger. Totalt har vi undersøkt og vurdert 69 nærskoger. Under kartleggingen har vi sett på naturverdier, hvordan områdene brukes, og sikkerheten i skogene. Rapporten fra kartleggingen finner du her. (PDF, 10 MB)
Vi følger nå opp flere av anbefalingene fra kartleggingen. I fjor fjernet vi søppel, fremmede arter og flere tonn med ulovlig dumpet hageavfall i flere av områdene. Vi har også gjort tiltak for å øke sikkerheten, og i tråd med strategien for naturmangfold i Lørenskog, har vi lagt til rette for økt naturmangfold i nærskogene våre.
Denne grana er har falt, men den lener seg på et par andre friske trær og kan bli stående sånn i mange år
Lørenskog kommune
Økt sikkerhet i nærskogene
Under kartleggingen oppdaget vi flere trær som kunne utgjøre en sikkerhetsrisiko, for eksempel ved å velte over stier. Før jul startet vi derfor arbeidet med å registrere og risikovurdere disse trærne.
Vi prioriterte to av de mest populære turområdene: Lørenskogstien langs Langvannet og turstien ved Fjellhamardammen. Sertifiserte trepleiere vurderte trærne langs disse stiene, og totalt ble 26 risikotrær helt eller delvis felt.
Dette treet langs gangveien ved Fjellhamardammen ble felt fordi det var råttent inni
Lørenskog kommune
Liv i død ved
En viktig anbefaling fra kartleggingen var å øke mengden og variasjonen av død ved i alle nærskogene våre. Døde trær er livsnødvendige for mange insekter, sopp, moser og fugler, og mange av dem er svært selektive. Noen arter foretrekker bartrær, mens andre liker løvtrær. Noen bor kun på stående død ved, mens andre trenger stammer som ligger på bakken. Noen liker solskinn, mens andre trives best i skyggen.
Under arbeidet med å sikre turstiene langs Langvannet og Fjellhamardammen, lot vi derfor flere av de felte trærne bli liggende. Vi satte også igjen flere høystammer, det vil si trær som ble kuttet i ulike høyder flere meter over bakken. Ved å fjerne toppene får trærne mindre vindfang og utgjør en lavere sikkerhetsrisiko, samtidig som de fungerer som levested for mange ulike arter.
Høystammer ved Fjellhamardammen, med skorpelærsopp.
Lørenskog kommune
Fuglekasser i høystammene
I noen av høystammene ved Lørenskogstien har vi skåret ut fuglekasser. Det blir spennende å se om noen flytter inn til våren. Klarer du å finne dem neste gang du går tur?
Fuglekasser i høystammer
Lørenskog kommune
Stammer for biologisk mangfold
Vi har også lagt igjen stammer av ulike størrelser og tresorter. For at flest mulig arter skal få glede av trestammene, er det viktig at de får ligge i fred. Derfor har vi hengt opp små skilt som forklarer at trestammene er lagt igjen for å øke det biologiske mangfoldet.
Skilt om liv i død ved.
Lørenskog kommune
Skilt om liv i død ved
Lørenskog kommune
Bevere og eiketrær
Der Lørenskogstien krysser Ellingsrudelva, har vi ryddet rundt et eiketre slik at det får lys og plass til å vokse seg gammelt. Eiketreet er fortsatt ungt, men hvis det får muligheten til å bli noen hundre år gammelt, kan det bli hult.
Gamle, hule eiketrær er hjem for minst 1500 forskjellige arter. Siden hule eiketrær er så viktige for så mange, regnes faktisk enkelttrær som en naturtype på lik linje med store områder med fjell, skog eller våtmarker. Dessverre blir det stadig færre hule eiker, så i tillegg til å ta vare på de vi fortsatt har, er det viktig å legge til rette for at yngre eiker kan bli gamle og hule i fremtiden.
Eiketreet langs Lørenskogstien til høyre, og benkene til venstre
Lørenskog kommune
Nye benker av ospetre
Et av trærne som ble tatt ned for å gi plass til eika, var et ospetre. Stammen ble delt på langs og har nå blitt til benker på stedet. Osp er en av beverens favoritter, og de har allerede satt sitt preg på de nye benkene ved å gnage av barken.
Tydelige gnagemerker etter bever på ospestammene
Lørenskog kommune